Az alföldi mögyeháza

Az alföldi mögyeháza

Körül van zsandárral állva;

Körül van zsandárral állva,

Magam vagyok belezárva.



Lovam le van aredálva;

Magam estem nagy rabságba,

Lovam öszi a jó szénát,

Magam a vármögye kosztját.



Szabadságom le van zárva

A vármögye ládájába.

Elveszött a láda kúccsa,

Ki sem szabadulok soha!

Mögkerül a láda kúccsa,

Kiszabadulok valaha.



Testvéreim sírdogálnak,

Hogy engömet vason látnak.

Testvéreim, ne sírjatok,

Talán maj kiszabadulok!



Arra kéröm az urakat:

Engedjenek vagy egy napot;

Vagy egy napot vagy egy felet,

Hogy írjak egy bús levelet!



Hagy írjak egy bús levelet

Az én hű feleségömnek,

Hogy ne jusson árvaságra,

Egyik háztul a másikra!



Monostor (Torontál)



Forrás: Ortutay Gyula - Magyar Népdalok<http://mek.oszk.hu/06200/06234>