Ha felmegyek Budapestre,

Ha felmegyek Budapestre,

Egyenest a törvényszékre:

Ott látok sok urat ülni,

Azok fognak elítélni.



- Anyám, anyám, édesanyám,

Budapestre jöjj fel hozzám!

Nézd meg a te rab fiadat,

Akit holnap akasztnak!



Fel is jött az édesanyám,

Sírva-ríva borult le rám.

- Sírhatsz, anyám, jajszóval is,

Egy fiad volt, rab lett az is!



Nyílik már a börtönajtó,

Belép rajta tömlöchajdú;

Vizsgálja a vasaimat,

Nehezítő rabságomat.



- Ne vizsgáld a vasaimat,

Ne örülj a rabságomnak,

Mert ha rabságomnak örülsz,

Kés forog a szíved körül!



Nova (Zala)



Forrás: Ortutay Gyula - Magyar Népdalok<http://mek.oszk.hu/06200/06234>