Ha felmegyek Budapestre,
Egyenest a törvényszékre:
Ott látok sok urat ülni,
Azok fognak elítélni.
- Anyám, anyám, édesanyám,
Budapestre jöjj fel hozzám!
Nézd meg a te rab fiadat,
Akit holnap akasztnak!
Fel is jött az édesanyám,
Sírva-ríva borult le rám.
- Sírhatsz, anyám, jajszóval is,
Egy fiad volt, rab lett az is!
Nyílik már a börtönajtó,
Belép rajta tömlöchajdú;
Vizsgálja a vasaimat,
Nehezítő rabságomat.
- Ne vizsgáld a vasaimat,
Ne örülj a rabságomnak,
Mert ha rabságomnak örülsz,
Kés forog a szíved körül!
Nova (Zala)
Forrás: Ortutay Gyula - Magyar Népdalok<http://mek.oszk.hu/06200/06234>